Przykłady klientów pocztowych

Mutt

Jest to bardzo prosty w obsłudze klient pocztowy, który został stworzony w 1995 roku przez Michaela Elkinsa (patrząc na obecnie czasy to jeden ze starszych programów do odczytywania poczty). Działa z systemami podobnymi do Unix. Posiadał on kilka dość istotnych na tamten czas funkcji. Między innymi możliwe było sortowanie wiadomości wedle wcześniej określonych wytycznych czy też wątków. Można było także do tekstu wprowadzać kolor, aby lepiej go wyróżnić. Mutt obsługiwał trzy rodzaje protokołów. Były to: POP3, IMAP oraz NNTP.

 

 

Pine

To klient poczty już znacznie bardziej zaawansowany niż wcześniejszy Mutt. Pine powstał w Seattle na Uniwersytecie Washington. Dzięki niemu możliwe było stworzenie grup dyskusyjnych. Ponadto posiadał szereg wielu ciekawych funkcji, z którymi mógł poradzić sobie nawet początkujący użytkownik, czyli między innymi:
– możliwość dowolnego zarządzania folderami;
– odpisywanie na listy, przesyłanie ich, a nawet drukowanie;
– tworzenie poczty z możliwością wstrzymania i późniejszego powrotu do niej;
– możliwość zarządzania książką adresową;
– odczytywanie poczty na urządzeniu zdalnym.

 

 

Windows Mail

Jeden z bardziej znanych klientów poczty, z którego wielu użytkowników chętnie korzysta. Jak nazwa wskazuje, był od automatycznie dodawany do systemu operacyjnego Windows. Windows Mail dzielił się na dwie części, które dodawano np. do systemu Windows 95. W późniejszym czasie części te połączono i powstał Outlook Express. Z kolejnymi latami nazwę zmieniano i w końcu stanęło na prostej nazwie Poczta Systemu Windows. Cały czas pocztę tą ulepszano, ponieważ twórcy zauważali wiele błędów, które należało korygować. Klient poczty do tej pory jest rozwijany i modernizowany, aby jego użytkowanie było przyjemne i bezproblemowe.